Stowarzyszenie Miłośników Pelplina

SMP Pelplin

Projekty

Pro-Test. Młodzież na międzynarodowych warsztatach w Niemczech

Pro-Test. Młodzież na międzynarodowych warsztatach w Niemczech

W poniedziałek 4 sierpnia 2014 roku młodzież z Pelplina wróciła z projektu międzynarodowego, który odbył się w Oldenburgu. Organizacja niemiecka Jugendkulturarbeit, z którą Stowarzyszenie współpracuje od 2013 roku, zaprosiła do projektu również organizacje z Hiszpanii i z Włoch. Projekt był realizowany w ramach programu europejskiego Erasmus+ (Akcja 1: Mobilność edukacyjna), pod tytułem „Pro-Test. Moving against racism and for (...)

 

Na pomoc

Na pomoc

Projekt realizowany w okresie od 1 marca 2014 roku do 30 czerwca 2014 roku. Młodzież z grupy wolontariatu mogła uczestniczyć w kursie pierwszej pomocy przedmedycznej i nabyć umiejętności w zakresie reagowania na zagrożenia i udzielania pierwszej pomocy, także przy użyciu sprzętu Automated External Defibrillator (AED), czyli obsługi defibrylatora do ratowania w sytuacji zatrzymania układu krążenia u poszkodowanego. Celem projektu był rozwój wrażliwości (...)

 

Projekt "Wiele kultur, jedna Europa" w ramach programu Europa dla obywateli w 2014 roku

Projekt

Od 7 lipca 2014 w Pelplinie rozpoczynamy realizację projektu "Wiele kultur, jedna Europa". Projekt dotyczy organizacji międzynarodowego spotkania (działań) mieszkańców partnerskich miast Europy. Do udziału we wspólnym projekcie  zaprosiliśmy mieszkańców z czterech krajów:  Włochy, Węgry, Litwa i Malta. Projekt realizowany jest w ramach Programu UE "Europa dla obywateli".  Stowarzyszenie Miłośników (...)

 

Akademia pamięci

Cel projektu – promocja wolontariatu i praca na rzecz środowiska lokalnego poprzez stworzenie oferty zajęć rozwijających predyspozycje młodzieży oraz promocja miasta Pelplina. Rezultaty:  - nowe umiejętności determinujące rozwój osobisty 35-osobowej grupy młodzieży - nabywanie umiejętności dzielenia się wiedzą w lokalnym środowisku - promocja Pelplina jako małej ojczyzny poprzez stworzenie gry pamięciowej - przekazanie świetlic (...)

 

Projekt „Autopilot – za sterami własnego życia”

Projekt „Autopilot – za sterami własnego życia”

Od czerwca 2010 roku Stowarzyszenie Miłośników Pelplina realizuje projekt pod nazwą „AUTOPILOT - za sterami własnego życia”. Projekt otrzymał dofinansowanie z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, w ramach ogólnopolskiego programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Równać szanse 2010”. W działaniach projektu udział bierze 25 młodych osób z Pelplina w wieku od 13 do 18 lat. AUTOPILOT - za sterami własnego życia, (...)

 

Projekt Grundtviga

Stowarzyszenie Miłośników Pelplina przystąpiło do realizacji Projektu Partnerskiego Grundtviga, w ramach programu  -Uczenie się przez całe życie.  Tytuł projektu: Potentiate Integration and Tasks for Adult learners Giving them Opportunities for Relations All over Europe Wzmacnianie integracji i zadań dla uczących się dorosłych, dając im okazje do wzmocnienia relacji i związku z całą Europą. Projekt ma na celu promowanie edukacji, (...)

 

Projekt „Młodzi Aktywni”

Projekt realizowany w okresie od 1 kwietnia 2010 roku do 30 czerwca 2010 roku, dzięki któremu młodzież z Gminy i Miasta Pelplin, mogła zdobyć umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego oraz kwalifikacje uprawniające do pracy w roli opiekuna w placówkach wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Wymienione wyżej kwalifikacje młodzież uzyskała poprzez uczestnictwo w zajęciach tematycznych oraz kursach (...)

 

Stowarzyszenie na Jarmarku Cysterskim

W latach 2005 - 2009 Stowarzyszenie brało aktywny udział w realizacji Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie. Stowarzyszenie po raz pierwszy uczestniczyło w przygotowaniach i realizacji Jarmarku w 2005 roku. Od kilku lat Jarmark Cysterski jest największą imprezą plenerową w gminie Pelplin. Prezes Stowarzyszenia Piotr Łaga przygotowywał wnioski o dofiansowanie Jarmarku przez  Samorząd Województwa Pomorskiego. W latach 2005, 2006, 2007 zaowocowało to otrzymaniem (...)

 

Kaszubi poznają Kociewie

Realizacja projektu „Kaszubi poznają Kociewie” realizowana była wspólnie z Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim Oddział Kociewski w Pelplinie. Towarzyszyły temu obchody 25-lecia tego oddziału. Z okazji jubileuszu przygotowującego wydana została książka „Pelplin – nasza mała ojczyzna” pod redakcją Bogdana Wiśniewskiego. Realizacja głównej części projektu miała miejsce w sobotę 29 sierpnia 2009 r. Część pierwsza miała miejsce (...)

 

Festiwal Kultur Europy

Zadanie pn. "Festiwal Kultur Europy" wpisane zostało w główne święto miasta, czyli Dni Pelplina 2009 oraz obchody 10. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Pelplinie. Festiwal odbył się w dniach 3-7 czerwca 2009 roku. Festiwal Kultur Europy został zorganizowany w Pelplinie po raz pierwszy. Głównym organizatorem niniejszego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Miłośników Pelplina. Partnerami Festiwalu byli: Gmina Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury w (...)

 

Projekt „Młodzi na ratunek”

Pod takim hasłem realizowany był projekt grupy wolontariatu młodzieżowego z Pelplina, która działa w pelplińskiej parafii z inicjatywy i pomocy Stowarzyszenia Miłośników Pelplina. Projekt rozpoczął się w maju 2008 roku i obejmował następujące działania: Spotkania - 16 maja 2008 roku spotkanie organizacyjne przed organizacją kursu z instruktorami oraz Komendantem Służby Maltańskiej w Starogardzie Gdańskim Panią Magdaleną Wąsowicz – (...)

 

"Wszystkie barwy lipca" w Pelplinie

Warsztaty tańca, warsztaty plastyczne, zabawy i wspólne wyjazdy, wypełniły tygodniową wymianę młodzieży polskiej i irlandzkiej. Stowarzyszenie Miłośników Pelplina we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pelplinie zorganizowało projekt pod nazwą „Wszystkie barwy lipca – młodzieżowa twórczość artystyczna”. Do Polski przyjechała 10-soobowa grupa młodzieży z dwoma opiekunami. Ze strony polskiej w projekcie uczestniczyło (...)

 

Kolonie dla dzieci i młodzieży w Mikoszewie

W poniedziałek 23 czerwca 2008 dzieci i młodzież z Pelplina wyjechała na swoje wakacje nad morze. Stowarzyszenie Miłośników Pelplina we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury zorganizowało 8-dniowy turnus kolonijny w Ośrodku "Milena" w Mikoszewie. Kolonie zostały dofinansowane przez Pomorskie Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Nad morzem wypoczywało 60 młodych uczestników, a opiekę nad nimi sprawowało 8 opiekunów z pomocą 3 (...)

 

II Festiwal Kultury Kociewskiej – Pelplin 2008

 Festiwal odbył się w dniach 24 - 26 kwietnia 2008 roku w Pelplinie. Celem Festiwalu była popularyzacja kultury kociewskiej, zwyczajów, twórczości ludowej, kociewskich przepisów kulinarnych. Stowarzyszenie Miłośników Pelplina było współorganizatorem Festiwalu razem z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pelplinie. Pierwszego dnia Festiwalu, tj. w czwartek 24 kwietnia odbyło się otwarcie wystawy „Twórczość i życie na (...)

 

Projekt „Sztuką jest pomaganie”

Projekt „Sztuką jest pomaganie” realizowany był przez Grupę Wolontariatu działającego w ramach Stowarzyszenia Miłośników Pelplina. Miał na celu wskazanie i nauczenie różnych aktywności społecznej młodych ludzi. W ramach projektu zrealizowany został cykl spotkań poświęconych sztuce pomagania potrzebującym. Zakres tematyczny tych spotkań obejmował aspekty działań charytatywnych i opieki nad potrzebującymi, ideę i etykę pracy wolontariusza, (...)

 

Kolonie dla dzieci i młodzieży

Na przełomie lipca i sierpnia 2007 roku odbyły się 2 siedmiodniowe turnusy kolonijne, z których skorzystało ponad 100 uczestników. Choć pogoda nie dopisała, uśmiech z twarzy kolonistów nie schodził. Atrakcji było sporo. Oprócz pieszych wycieczek do pobliskich miejscowości takich jak Chłopy, czy Sarbinowo, były też wycieczki autokarowe do Mielna oraz do Gąsek lokomotywą. Gry sportowe, zabawy, pląsy i śpiewy towarzyszyły nam każdego dnia. (...)

 

Plac zabaw na Jarmarku Cysterskim

Podczas VII Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie, na trawiastym terenie za sceną był prawdziwy raj dla dzieci. Duża zjeżdżalnia, trampolina do skakania i dmuchana ścianka wspinaczkowa, paintball. Plac zabaw został zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Pelplina ze środków dotacji pozyskanej z Gminy Pelplin w wys. 2 tys. zł.

 

Pierwszy projekt międzynarodowej wymiany młodzieży w Pelplinie

Pierwszy projekt międzynarodowej wymiany młodzieży w Pelplinie

Program UE "Młodzież" w Pelplinie Stowarzyszenie latem 2006 roku wysłało grupę młodzieży do Włoch w ramach tzw. Akcji A1 programu Młodzież. Młodzież  powróciła na tyle zadowolona, że postanowiła podobną wymianę zorganizować w Pelplinie. W sierpniu 2006 został przygotowany wniosek do Narodowej Agencji Programu Młodzież w Polsce. W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia do Pelplina zawitała młodzież z Holandii, Węgier i Włoch. (...)

 

Organizacja wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży.

Organizacja wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży.

  W dniach 14-22 sierpnia 2006 obyły się kolonie dla dzieci i młodzieży organizowane przez nasze Stowarzyszenie. Miejscem wypoczynku i zabawy było Świnoujście. Do Świnoujścia udało się łącznie 72 uczestników, 8 wychowawców i 5 wolontariuszy (młodzież). Miejscem zakwaterowania w Świnoujściu był internat Zespołu Szkół Morskich, pokoje dwu i trzyosobowe. Codzienny program wypełniały liczne zabawy, wyjścia do miasta, zwiedzanie ciekawych (...)

 

Pierwszy projekt międzynarodowej wymiany młodzieży - kierunek Włochy

Pierwszy projekt międzynarodowej wymiany młodzieży - kierunek Włochy

Młodzież z Pelplina na „wymianie” we Włoszech 16-go lipca 2006 roku o godz. 23.00 z placu sprzed katedry w Pelplinie wyruszyła 8-mio osobowa grupa młodzieży na międzynarodową wymianę do Włoch. Młodzież busem dotarła na lotnisko do Warszawy, stamtąd samolotem do Rzymu, natomiast z Rzymu autokarem do Potenzy niedaleko Neapolu. Tam realizowany jest program Unii Europejskiej „MŁODZIEŻ”. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z pięciu (...)

 

Wspólna realizacja projektu pod nazwą „Śpiewać i grać każdy może”

Projekt dotyczył wsparcia działalności zespołu muzycznego (młodzieżowego) Quo vadis oraz spotkań-warsztatów dla dzieci i młodzieży, która uczyła się grać na różnych instrumentach. Stowarzyszenie było partnerem dla grupy młodzieżowej, organizacją, która użyczyła konta i wspomogła działania. Projekt był realizowany w okresie od września do końca grudnia 2005 wspólnie z członkami zespołu muzycznego i grupą młodych (...)

 

Realizacja projektu „Aktywni przez sport”

Realizacja projektu „Aktywni przez sport”

Projekt był realizowany przez grupę młodzieży z Pelplina. Stowarzyszenie było partnerem dla tej grupy, organizacją, która użyczyła konta i wspomogła działania. Projekt dotyczył przygotowania placu zabaw, w tym boisk dla dzieci i młodzieży – uczestników Parafialnego Centrum Dzieci i Młodzieży w Pelplinie w okresie od lipca do końca października 2005. Projekt został dofinansowany przez Fundację Pro Bono Poloniae w wys. 8.000,00 zł na podstawie umowy (...)

 

Kolonie w Chłapowie nad morzem

Kolonie w Chłapowie nad morzem

Kolonie odbyły się w ośrodku w Chłapowie nad morzem w terminie 19-27 sierpnia 2005.Uczestniczyły w nich dzieci i młodzież z gminy Pelplin, oraz inne osoby z regionu, łącznie 52 osoby ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Podczas turnusu dzieci uczestnicy korzystali z kąpieli morskich, była wycieczka statkiem po Bałtyku, zabawa w wesołym miasteczku we Władysławowie, liczne konkursy, gry i zabawy. Wpłacone przez darczyńców indywidualnych środki (...)

 

"Równaj w górę" w Pelplinie

Projekt dofinansowany z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w wys. 18.300 zł. Dotacja została przyznana na dofinansowanie projektu, którego celem było zwiększenie dostępu młodzieży z gminy Pelplin do nowych i ciekawych form edukacyjnych, a tym samym, zapewnienie im jak najlepszych warunków startu w życie dorosłe. Realizacja Programu rozpoczęła od 1 sierpnia 2004 r. Powstały trzy zasadnicze grupy robocze. Grupa anglojęzyczna spotykała się we wtorki. W (...)